نقش اینترنت اشیا در حوزه ی ساختمان

آنچه در این محتوا می خوانیم

قفل دیجیتال و کاربردهای گسترده و متنوع آن در سال‌های اخیر به‌ویژه نظر کاربران و سازندگان پروژه‌های ساختمانی هوشمند را بیش از سایرین به خود جلب کرده است. این محصول به عنوان بخشی از پروسه اتوماسیون ساختمان و مرتبط با نقش اینترنتی اشیا در حوزه ساختمان مطرح بوده و روزبه‌روز کاربران بیشتری را به خود جلب می‌کند. ویژگی‌های کاربردی و مزایای موجود در این فناوری نوین نقش مهمی در این مورد داشته و به‌علاوه بر قیمت این محصول نیز موثر است.

همچنین می‌خوانیم:

 • اینترنت اشیا در ساختمان و کاربرد آن در قالب قف دیجیتال
 • مزایای استفاده از قفل دیجیتال از زیبایی تا بالا بردن امنیت!
 • عوامل موثر بر قیمت قفل‌های دیجیتال!

نقش اینترنت اشیا در حوزه ی ساختمان

معرفی اینترنت اشیا در حوزه ساختمان

اینترنت اشیا (IoT) به مجموعه‌ای از اشیاء متصل به شبکه اینترنت گویند که قادر به تبادل اطلاعات و ارتباط با یکدیگر هستند (صحبت کردن اشیا با هم به وسیله اینترنت). در حوزه ساختمان، استفاده از اینترنت اشیا برای اتصال و کنترل اجزای مختلف ساختمان، مانند سیستم‌های روشنایی، گرمایش، خنک‌کننده و امنیت، بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله، با نقش و اهمیت اینترنت اشیا در حوزه امنیت ساختمان آشنا خواهیم شد.

کاربردهای اینترنت اشیا در ساختمان

استفاده از اینترنت اشیا در ساختمان‌ها بسیار وسیع است و می‌تواند به شکل های زیر به کار گرفته شود:

1- کنترل هوشمند تهویه و روشنایی

با استفاده از اینترنت اشیا، سیستم‌های هوشمند روشنایی، گرمایش و خنک کننده قابل کنترل و مدیریت هستند. مثلاً می‌توان از راه دور با استفاده از گوشی هوشمند، درجه حرارت را تنظیم کرده یا سیستم روشنایی را خاموش و روشن کرد.

2- امنیت و نظارت بر ساختمان

اینترنت اشیا به مالکان ساختمان امکان می‌دهد تا از راه دور نظارت و کنترل بر امنیت ساختمان خود را داشته باشند. مثلاً با استفاده از دوربین‌های مداربسته متصل به شبکه IoT، یا قفل های دیجیتال از راه دور می‌توان به طور زنده تصاویر را مشاهده کرده و در صورت لزوم به اعمال امنیتی نیازمند واکنش فوری باشد.

3- بهینه سازی مصرف انرژی

با استفاده از سیستم‌های IoT در ساختمان، می‌توان به صورت هوشمند مصرف انرژی را کنترل و بهینه کرد. به عنوان مثال، سیستم هوشمند مدیریت نورپردازی قادر است در هر لحظه بهینه‌ترین مقدار نور را در هر بخش از ساختمان فراهم کند، که این امر منجر به کاهش مصرف انرژی می‌شود.

 

اینترنت اشیا در ساختمان

 قفل دیجیتال تجربه موفق اینترنت اشیا در ساختمان

در دنیای امروز و با پیشرفت های صورت گرفته در مورد فناوری و ارتباطات، مفهوم اینترنت اشیا به شکل پررنگی وارد زندگی بسیاری از مردم شده است.

استفاده از این فناوری در صورت فراهم بودن بسترهای لازم بسیار موفقیت‌آمیز عمل می‌کند.

 

اینترنت اشیا در حوزه ساختمان، به معنای ارتباط دادن دستگاه‌ها و اجزای مختلف ساختمان با یکدیگر و همچنین با شبکه اینترنت است. موردی که باعث بهبود کارایی، کاهش هزینه‌ها و افزایش امنیت در ساختمان‌ها می‌شود.

یکی از کاربردهای مهم اینترنت اشیا در ساختمان‌ها، استفاده از قفل‌های دیجیتال است که از مزایای بسیاری نیز برخوردار است. این نوع قفل به‌عنوان یکی از فناوری‌های نوین در بخش امنیتی، امکان کنترل و دسترسی به درب‌های ساختمان و اتاق‌ها را فراهم می‌کند. این کار با استفاده از کارت‌های هوشمند، اثر انگشت و یا کد عبور امکان‌پذیر است.

علاوه بر این، استفاده از چنین محصولاتی باعث کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات مربوط به قفل‌های سنتی شده و نیاز به حضور فیزیکی کارکنان امنیتی را نیز به کمترین میزان ممکن می‌رساند. همچنین، قابلیت ارتباط قفل دیجیتال با سیستم هوشمند ساختمان و امکان کنترل آن از راه دور، از دیگر مزایای کاربرد فناوری اینترنت اشیا در قالب این نوع قفل‌های ایمنی است.

از مزایای قفل دیجیتال چه می‌دانیم؟

قفل دیجیتال، از جدید‌ترین روش‌های امنیتی است که به طور فزاینده‌ای در ساختمان‌ها، هتل‌ها، ادارات، شرکت‌ها، مغازه‌ها و خانه‌ها به‌عنوان یکی از ابزارهای امنیتی پیشرفته خصوصی مورد استفاده قرار گرفته است.

این قفل‌ها از سیستم قدرتمند و پیچیده‌ای برای محافظت از ساختمان و دارایی‌های درون آن استفاده می‌کنند. مزایای این نوع قفل‌ها را می‌توان در مواردی شامل حفظ امنیت و کنترل دسترسی، سهولت در استفاده، ارائه قابلیت‌هایی مانند اتصال به اینترنت و دسترسی به داده‌ها و آمار، قابلیت تنظیم و کنترل بهتر و دقیق‌تر سطح دسترسی کاربران، عدم نیاز به استفاده از کلید‌ها و همچنین افزایش امکانات راهبردی و امنیتی برای ساختمان‌ها و مکان‌های عمومی هستند.

برخی از مزایای کاربرد قفل دیجیتال در ساختمان به‌عنوان بخشی از اینترنت اشیا عبارتند از:

 • امنیت بالا: قفل دیجیتال با امکاناتی مانند کارت‌های هوشمند، اثر انگشت و یا کد عبور، امنیت بالایی برای دسترسی برای درب‌ها فراهم کرده و از سرقت جلوگیری می‌کند.
 • کاربرد آسان: استفاده از این قفل‌ها بسیار آسان است. به‌علاوه، در صورت از دست دادن کارت‌های هوشمند، امکان تغییر کارت و یا بازیابی رمز عبور فراهم است.
 • کاهش هزینه‌ها: استفاده از قفل دیجیتال باعث کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات مربوط به قفل‌های سنتی شده و همچنین نیاز به حضور فیزیکی کارکنان امنیتی را به حداقل می‌رساند.
 • انعطاف‌پذیری: قفل‌های دیجیتال قابلیت تنظیم و تغییر رمز عبور را داراست و در صورت لزوم، می‌توان آن را به راحتی تغییر داد.
 • هوشمندی: بودن قابلیت ارتباط با سیستم‌های هوشمند ساختمان (BMS) و امکان کنترل آن از راه دور، از دیگر مزایای تکنولوژی قفل‌های دیجیتال است.
 • ردیابی: قفل دیجیتال با امکان ردیابی ورود و خروج افراد از اتاق‌ها، برای مدیران و کارکنان امنیت قابلیت دسترسی به داده‌ها و آمار، امکان مدیریت بهتر و کنترل بیشتری بر روی فعالیت‌های مرتبط با آن را فراهم می‌کند. این قفل‌ها به شما امکان می‌دهند که بتوانید از طریق داشبوردها و رابط‌های کاربری مناسب، داده‌های مورد نیاز خود را بررسی و مشاهده کنید. برای مثال، شما می‌توانید تاریخچه ورود و خروج از اتاق‌ها و ساختمان را به صورت آنلاین مشاهده و بررسی کنید. همچنین، با دسترسی به این داده‌ها، می‌توانید به آسانی بررسی کنید که چه کسانی و در چه زمان در ساختمان حضور دارند. موردی که برای مدیریت دسترسی و ایمنی بیشتر ساختمان دارای اهمیت است.

اینترنت اشیا در ساختمان - هومچه

مهم‌ترین فاکتورهای موثر بر قیمت قفل دیجیتال کدامند؟

قفل‌های دیجیتال به‌عنوان یکی از محصولات پیشرفته و مهم در حوزه اینترنت اشیا در ساختمان‌ها مطرح بوده و قابلیت ارتقا و بهبود امنیت و کارایی بالایی دارند. با این حال، قیمت آنها بسته به عوامل متعددی متفاوت است که در ادامه محتوای نقش اینترنت اشیا در حوزه ی ساختمان به بررسی آن پرداخته ایم.

برخی از مهم‌ترین این عوامل عبارتند از:

 • کیفیت قفل و برند سازنده: کیفیت ساخت و استفاده از قطعات با کیفیت بالا، می‌تواند به افزایش قیمت قفل‌های دیجیتال منجر شود. موردی که نام برندهای تولید کننده برتر را بر سر زبان‌ها آورده و خرید قفل دیجیتال از آنها را با استقبال بیشتر از طرف مشتریان روبرو کرده است. برند قفل نیز می‌تواند تاثیر بسیاری در قیمت این محصولات داشته باشد.
 • ویژگی‌ها و مزایای کاربردی: وجود ویژگی‌هایی مانند امکان کنترل از راه دور یا ارتباط با سیستم‌های دیگر در ساختمان نیز به افزایش قیمت قفل‌های دیجیتال منجر می‌شود.
 • طراحی جذاب و زیبایی ظاهری: طراحی زیبا و مناسب برای محیط ساختمان، افزایش قیمت قفل‌های دیجیتال را به‌دنبال دارد.

با توجه به این عوامل، قیمت نمونه‌های متنوع قفل‌های دیجیتال بسیار متفاوت بوده و انتخاب قفل دیجیتال مناسب با توجه به نیازهای ساختمان و بودجه موجود صورت می‌گیرد.

اینترنت اشیا در ساختمان - هومچه

سخن آخر

قفل‌های دیجیتال به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای اینترنت اشیا در حوزه ساختمان با توجه به مزایای موجود در آن‌ها نظیر افزایش امنیت، کاربری آسان، قابلیت کنترل از راه دور و افزایش کارایی و نیز صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های نگهداری، مورد استقبال فراوانی از طرف کاربران قرار گرفته‌اند.

با این حال، عواملی مانند کیفیت ساخت، میزان امنیت، توانایی هماهنگی با سیستم‌های دیگر و همچنین توانایی تعمیر و نگهداری می‌توانند بر روی قیمت آنها اثر بگذارد. برای انتخاب بهترین قفل دیجیتال، لازم است به توصیه‌های تولیدکنندگان و نصب‌کنندگان، توجه کرده و همچنین با توجه به نیازها و محدودیت‌های مالی، نمونه مناسبی از این محصولات را انتخاب کنیم.

در پایان محتوای نقش اینترنت اشیا در حوزه ی ساختمان پیشنهاد می‌کنیم خرید این نوع محصولات دیجیتال را از مراکز معتبر و شناخته شده انجام دهید.

3.8/5 - (6 امتیاز)

6 نظر در “نقش اینترنت اشیا در حوزه ی ساختمان

 1. Amir Khosravani گفت:

  مشاوره در حوزه IOT هم انجام میدید ؟

 2. ناظمی گفت:

  سلام، سرمایه گذاری در حوزه اینترنت اشیا برای شرکت های استارتاپی هم انجام میدید؟

  1. homeche-support گفت:

   سلام دوست عزیز نه متاسفانه. ولی برای مشاوره در این حوزه با این شماره تماس بگیرید:09121094338

 3. نریمان گفت:

  عالی

  1. homeche-support گفت:

   ممنون از محبتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

خانه